Yemen – Osmanlı Dibek

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi, ülkemize has özel bir kahve pişirme yöntemidir aslında. Ancak zamanla, bu pişirme yöntemi daha da gelişerek ve kahvenin içeriği de zenginleşerek günümüze kadar yaşamıştır. Dibek kahvesinin özelliklerinden biri, kahve çekirdeklerinin dibek adı verilen tahta veya taş havanlarda elle el yardımı ile dövülmesi ile elde edilen kahve olmasıdır. Bu nedenle, dibek kahvesi normal kahve gibi toz değil iri parçalıdır.

Ayrıca, dibek kahvesinin zamanla içeriği de zenginleşmiştir. Kahve içerisine, hindistancevizi, kakule, menengiç kahvesi, mercan köşkü eklenerek de dövülebilir ve günümüzün eşsiz aromasına sahip dibek kahvesi elde edilir. Kullanıcılar, sütsüz yapılan dibek kahvesinin içerisinde süt var olduğuna inanmıştır.Ancak bu tamamen içeriğindeki aromalarla alakalıdır.

Tarihi verilere göre, taş veya ağaç dibekler içerisinde el yardımı ile kahve öğütme işlemi 19.yy başlarına kadar devam etti. 1827 yılında tüfenk ustası Selim diye bilinen birinin kahve değirmenini icat etmesiyle kahve öğütme işlemi daha pratik hale geldi ve bu eski metot büyük oranda terk edildi.