Latte Macchiato Nedir

Latte Macchiato’nun afilli bir ismi olması sizi yanıltmasın. Zira nescafe ile hazırlanan bu kendine has kahvenin tadı oldukça güzel ancak yapımı sanıldığı kadar da zor değil. Son yıllarda Starbucks gibi yabancı kahve zincirlerinin ülkemize gelmesiyle birlikte giderek popülerlik kazanan ilginç kahvelerin isimleri kadınları biraz korkutsa da bunları evde kendinizin hazırlaması da oldukça kolay. Kendiniz, eşiniz ve sevdikleriniz için evde yaptığınız Latte Macchiato’nun daha lezzetli ve sağlıklı olacağını ise garanti ediyoruz. Tekrar tekrar kullanılan kaplarda yapılan kahveler yerine evinizdeki malzemeleri kullanmanız içeriklerinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Lafı daha fazla uzatmadan hemen tarifimize geçiş yapalım dilerseniz.

Latte Macchiato malzemeleri

  • Süt (yüz elli mililitre)
  • Nescafe (bir bardak, her zamanki tercihinizden)

Latte Macchiato Tarifi

İçeceğimizi yapmaya başlarken ilk olarak yüz elli mililitre kadar olan sütümüzü ısıtmamız gerekiyor ancak kaymak yapmaması ve içerisindeki besin değerlerini kaybetmemesi için kaynatmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Sütün bir anda kaynayan yapısı sebebiyle bu konuya biraz dikkat etmenizi öneriyoruz.

Isıttığımız sütümüzü tercihen bir mikser içerisine koyuyoruz ve yoğunluk kazanana kadar çırpıyoruz. Dilerseniz bunu el mikseriyle de gerçekleştirebiliyorsunuz ancak yapımının biraz daha uzun sürebileceğini unutmamanız gerekiyor.

Tabii ki sıra geldi kahvemizi yapmaya. Kahve konusunda size net bir tercih vermeyeceğiz çünkü herkesin damak tadı farklı. Dilerseniz normal nescafe ile, dilerseniz de içerisine fındık aroması, tarçın gibi çeşitli malzemeleri koyarak esas kahve kısmını hazırlayabilirsiniz. Kahvemizi esas kahve bardağımızdan ayrı bir bardakta hazırladıktan sonra ilk olarak kahve bardağımıza çırpıp yoğunlaştırdığımız sütümüzden bir kaç parmak koyuyoruz.

Bunun ardından bir çay kaşığını ters olarak bardağın içerisine yerleştiriyor, kahvemizi esas bardağımıza bu kaşık üzerinden yavaşça akıtıyoruz. Böylece süt ile kahvenin çok fazla karışmasına engel oluyoruz ve daha güzel bir görünüm elde edebiliyoruz.

Kahvemizi doldurduktan sonra kenarda kalan bir miktar sütümüzü biraz daha çırparak devam ediyoruz ve bir kaşık yardımıyla kahvemizin üzerine yerleştiriyoruz. Dilerseniz en üstte ortaya çıkan bu sütlü kaymak kısmına çikolata ve diğer tatlı baharatlardan da dökebilir, kendinize has bir lezzet elde edebilirsiniz.