Brezilya Kahvesi Nedir?

Cafes Do Brasil – Brezilya’dan tüm dünyaya

Brezilya’nın kahve üreticisi olarak yükselişi Portekiz sömürgesi dönemine denk gelir. 19. yy’nin başında kahve giderek daha çok sevilen bir içecek haline dönüşür. Artık sadece zengin kesimin değil, tüm halkın rahatlıkla ulaşabildiği bir içecek olur. Kahve tohumlarına olan talep giderek artar, kahve ticareti kısa zamanda hızlı bir büyüme gösterir.

Brezilya’nın güneydoğu bölgesinin iklim şartları ise kahve ekimini olumlu olarak etkiler. Çok geçmeden Brezilya tüm dünyaya kahve üreten en büyük ülke haline gelir. En büyük kahve tarlaları ise 1830 yıllarında Pariba’da São Paulo ve Rio de Janeiro arasında yer alır.

Küçük bir sahil kenti olan Paraty kısa zaman için kahvenin Avrupa ve tüm dünyaya gönderildiği önemli liman kenti olarak ün yapar. 19. yy’nin ikinci döneminde São Paulo ve Rio de Janeiro arasında yapılan tren bağlantısından sonra ise bu iki büyük liman kentinden kahve yolculuğu başlar.

Peki, ya bugün? Her ne kadar Vietnam, Brezilya’dan daha çok kahve ihraç etse de Güney Amerika ülkesi Brezilya hâlâ dünyaca en büyük kahve üreticisi olarak yerini korumaya devam ediyor.

Kahve üretiminde dünya rekoru

2,7 milyon ton ham kahve ile Güney Amerika ülkesi olan Brezilya kahve liderliğini kimseye kaptıracak gibi durmuyor. Neredeyse ham kahvenin üçte birini ihraç ediyor. Brezilya’dan sonra ise Vietnam yaklaşık 1,6 milyon ton ham kahveyle ikinci sırada yer alıyor.

Günümüzde ise Brezilya yaklaşık 2,4 milyon hektardan daha büyük bir alanda özellikle değerli Arabica kahve çeşitlerini ekiyor. Brezilya’nın kahve tarlalarının büyüklüğü ise neredeyse Sicilya kadar olup ülkenin güneydoğusunda bulunuyor fakat özellikle de Minas Gerais ve São Paulo bölgelerinde.

Ayrıca: Brezilya sadece kahve üreticisi olarak liderliği elinde tutmuyor. Brezilya halkı dünyada en çok kahve içenler arasında yer alıyor. Böylece ürettikleri kahvenin büyük bir kısmı ülkede kalıyor. Dünyaca tüketilen kahve oranının yüzde 13’ü Brezilya’da. Sadece ABD’de daha çok kahve tüketiliyor. Kişi başı kahve tüketiminde ise bambaşka bir ülke dikkat çekiyor: Finlandiya. Finliler yılda kişi başı 11 kg kahve içiyor ve bu rakamla Brezilyalıları ikiye katlıyorlar.